Mistrzostwa Świata w Rosji – informacje

    MISTRZOSTWA ŚWIATA W ROSJI 2018

    Drugiego grudnia 2010 roku światowa federacja piłkarska w ramach głosowania wybrała organizatora Mistrzostwa Świata w 2018 roku. Wybór padł na Rosję. Dla wielu obserwatorów sytuacji gospodarczej w tym kraju, oraz ich stosunków międzynaradowych z innymi nacjami był to wybór bardzo kontrowersyjny, lecz mimo to nic nie zraziło FIFA i już za niewiele ponad miesiąc zobaczymy najlepszych piłkarzy świata na boiskach Europy wschodniej.

    Kontrowersje

    logo MŚ w Rosji

    fifg / Shutterstock.com

    Tak jak wspomnieliśmy powyżej, pojawiło się wiele krajów, które miały wątpliwości odnośnie wyboru Rosji jako gospodarza Mistrzostw Świata. Oprócz nieciekawej sytuacji gospodarczej, która odrzuca wielu turystów oraz znacząco obniża stopę życia miejscowych pojawiły się inne sprawy, które postawiły Sborną w złym świetle. Jedną z nich była bardzo głośna sprawa, dotycząca decyzji rosyjskich władz o zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych. Zdarzenie to miało miejsce w 2014 roku i posypały się po nim gromy ze strony wielu polityków, że należy odebrać Rosji Mundial w 2018 roku, ze względów bezpieczeństwa. Głosy te przybrały na silę po tym, jak Rosjanie wspierali separatastyów w Donbasie, którzy doprowadzili Ukrainę do Ruiny. Jednakże nie tylko powody czysto polityczne budziły wątpliwości. Wokół samego wybrou Rosji jako gospodarza turnieju również było wiele kontrowersji. W 2017 roku wysocy rangą działacze FIFA zostali zatrzymani w związku z nieprawidłowościami w federacji, wśród których był między innymi gospodarzy Mistrzostw Świata w 2018 oraz 2022 roku (odpowiednio, Rosja oraz Katar). FIFA jednakże odcięła się od tych zarzutów, nie uznała ich i turniej na wschodzie Europy jest niezagrożony. Protesty jednak nie ustały, w ostatnich miesiącach pojawiła się między innymi informacja o tym, że politycy z Islandii bojkotują turniej i w Rosji się nie pojawią w ramach protestu.

     

    Miasta gospodarze oraz stadiony

    Rosyjska federacja wysłała zgłoszenie do światowej federacji z 18 stadionami, które byłyby w stanie udźwignąć ciężar rozgrywania spotkań w ramach Mistrzostw Świata. Wśród nich były następujące obiekty:  Zenit Arena, Stadion Olimpijski w Soczi, Stadion Sawinowo, Stadion Spartak, VTB Arena, Stadion FK Krasnodar, Arena Pobeda, Stadion w Kaliningradzie, Stadion Szynnika Jarosław, Stadion w Niżnym Nowogrodzie, Stadion Saturn, Stadion w Sarańsku, Stadion Centralny w Jekaterynburgu, Stadion w Samarze, Stadion w Rostowie oraz Łużniki. Finalnie we wrześniu 2012 roku światowa federacja piłkarska podała stadiony na jakich zostaną rozegrane mecze w ramach Mistrzostw Świata. Oto 12 stadionów, z 11 miast, które odwiedzą kibice z całego świata:

    Stadiony MŚ w Rosji 2018

    1.Łużniki w Moskwie.

    Stadion o pojemności 81029 miejsc. Największy stadion w Rosji, który swoją inaugurację miał w 1956 roku. Jego nazwa pochodzi od rodzaju terenu, który wokół niego się znajduje, jest to przestrzeń podmokła, miejsca występują tam nawet bagna. W ramach Mistrzostw Świata w 2018 roku był modernizowany, żeby być jeszcze bardziej nowoczesnym. Modernizacja rozpoczęła się w 2013 roku i trwała do roku 2017. Ze względu na bardzo srogie rosyjskie zimy, Łużniki są zaopatrzone w sztuczną, podgrzewaną murawę. Same Łużniki to nie tylko stadion, jest to kompleks na którym znajdują się między innymi korty tenisowe, lodowiska na którycch trenują i grają hokeiści CSKA, jednej z najbardziej utytułowanych rosyjskich drużyn.

    2. Otkrytije Ariena w Moskwie.

    Drugi moskiewski stadion, który będzie miał okazję gościć piłkarzy i kibiców w trakcie Mistrzostw Świata. Jego pojemność to 44 tysiące, na co dzień swoje mecze rozgrywa na tym obiekcie Spartak Moskwa. Stadion nowoczesny, który nie wymagał modernizacja ponieważ został postawiony w 2014 roku, koszt postawienia tego pięknego obiektu to ponad 400 mln dolarów.

    3. Stadion Kriestowskij w Petersburgu.

    Jeden z najładniejszych i najładniej położonych obiektów w całej Rosji, być może także na świecie. Na co dzień swoje spotkania rozgrywa tutaj jeden z najbardziej utytułowanych klubów w ostatnich latac, Zenit Sankt Petersburg. Stadion może pomieścić 57 tysięcy widzów. Do użytku został oddany w 2016 roku, a koszt jego budowy wyniósł miliard dolarów. Co ciekawe, na tym obiekcie będą również rozgrywane spotkania w ramach Euro 2020, które odbędzie się w kilku europejskich miastach i Sankt Petersburg będzie miał przyjemność być gospodarzem tej imprezy czterokrotnie.

    4. Stadion Kaliningrad w Kaliningradzie.

    Jeden z najmniejszych obiektów jakie będą gościć Mistrzostwa Świata w Rosji w 2018 roku. Swoje mecze na tym mieszczącym 35 tysięcy ludzi obiekcie będzie rozgrywać między innymi reprezentacja Polski. Stadion na pewno interesujący dla Polaków, ponieważ geograficznie leży najbliżej naszego kraju.

    5. Kazań Arena w Kazaniu.

    Obiekt Rubina Kazań, mogący pomieścić na swoich trybunach 45 tysięcy ludzi. Koszt budowy obiektu wyniósł ponad 300 milionów dolarów. Warto dodać, że w ramach kompleksu Kazań Arena mówimy również o wielu pływalniach, które miały przyjemność gościć między innymi Mistrzostwa Świata w płwaniu. Uroczyste otwarcie miao miejsce w trakcie letniej uniwersjady w 2013 roku.

    6. Stadion Striełka w Niżnym Nowogrodzie.

    Stadion w Niżnym Nowogrodzie został wybudowany za 262 miliony dolarów i pomieścić może ok. 45 tysięcy kibiców. Co ciekawe i warte odnotowania, oprócz meczów piłkarskich ma być przeznaczony przede wszystkim do organizacji koncertów i imprez artystycznych. W ramach Mistrzostw Świata swoje mecze rozegra tutaj między innymi reprezentacja Argentyny.

    7. Samara Arena w Samarze.

    Obiekt piłkarski na którym w przyszłości swoje mecze będzie rozgrywać Krylia Sowietow Samara, która aktualnie gra na zapleczu rosyjskiej pierwszej ligi. Stadion został wybudowany specjalnie na Mistrzostwa Świata i było wokół niego sporo kontrowersji. Mianowicie nastąpiła zmiana miejsca, w którym miał zostać wybudowany ze względu na brak infrastruktury i głosy krytyki specjalistów.

    8. Wołgograd Arena w Wołgogradzie.

    Malowniczo położony stadion, znajdujący się nad brzegiem Wołgi, może pomieścić na trybunach aż 45568 osób. Budowany jest w niecce byłego stadionu Centralnego. Po zakończeniu Mundialu obiekt ma służyć jako nowy dom dla klubu piłkarskiego, Rotor Wołgograd. Co ciekawe, dach jest pokryty materiałem fluoropolimerowym, który jest zastosowany między innymi na stadionie Bayernu Monachium, Alianz Arenie.

    9. Mordowija Ariena w Sarańsku.

    Stadion wybudowany specjalnie na poczet Mistrzostw Świata w 2018 roku. Będzie również stadionem na którym swoje mecze będzie rozgrywał miejscowy klub, Mordowija Sarańsk. Obiekt może pomieścić trochę ponad 44 tysiące ludzi. Koszt jego wybudowania wyniósł ok. 300 milionów dolarów.

    10. Rostów Ariena w Rostowie.

    Stadion, który miał duże problemy w trakcie swojej budowy, chodziło oczywiście o względy finansowe. Z powodu braku funduszy i potrzeba obcięcia budżetu, z pierwotnej wersji stadionu nie zostało zbyt wiele. W trakcie turnieju spotkania rozgrywane na tym obiekcie będzie mogło obejrzeć około 44 tysięcy ludzi.

    11. Stadion Olimpisjki w Soczi.

    Obiekt, który jest celem bardzo wielu turystów, ponieważ jest położony w Soczi, miejscu które idealnie nadaje się na wakacje z Mundialem. Przyjemny klimat oraz sam stopień rozwinięcia miasta pod turystów sprawia, że jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w trakcie nadchodzącego Mundialu. Sam Stadion Olimpijski jest obiektem, który może pomieścić ponad 45 tysięcy ludzi, do użytku został oddany w 2013 roku a koszt jego budowy to ok. 635 milionów dolarów.

    12. Stadion Centralny w Jekaterynburgu.

    Obiekt, który powinien być celem dla mieszkańców wschodniej części globów. Jekaterynburg to miasto zdecydowanie najdalej oddalone na wschód, znajdujące się już właściwie w Azji. Stadion Centralny może pomieścić 35 tysięcy ludzi i został zmodernizowany na czas Mistrzostw Świata. Na co dzień swoje spotkania rozgrywa tam Urał Jekaterynburg.

    Spotkanie finałowe turnieju zostanie rozegrane na największym obiekcie, czyli na Łużnikach w Moskwiet, natomiast spotkanie o 3 miejsce odbędzie się na stadionie Zenita Sankt Petersburg. Oba stadiony będą również gościć półfinały. W ramach ciekawostki odnośnie stadionów można dodać, że komitet organizacjyny zakładał przed turniejem budżet w wysokości 640 mln dolarów. Pomyłka okazała się bardzo duża, ponieważ już wiadomo że organizacja turnieju pochłonęła około 4 miliardów.

    Sędziowie

    Głównymi aktorami na piłkarskich boiskach w Rosji mają być piłkarze i chcielibyśmy wszyscy, jako kibice, żeby tak właśnie było. Niestety wiemy, nauczeni doświadczeniem między innymi z ostatnich meczów półfinałowych Ligi Mistrzów, czy też historycznie z Mistrzostw Świata (np. w Korei i Japonii w 2002 roku), że często bardzo dużą rolę odgrywają sędziowie, którzy chcąc nie chcąc są tylko ludźmi i często się mylą. 29 marca 2018 roku FIFA podała listę 36 sędziów oraz ich asystentów, którzy pojadą do Rosji z zadaniem prowadzenia meczów na mistrzostwach świata. Poniżej znajduje się lista, wraz z kontynentami z których są, co ciekawe po raz pierwszy w historii na boisku nie zobaczymy żadnego angielskiego arbitra.

    sędzia piłkarski

    Fingerhut / Shutterstock.com

    Azja:

    1. Główny:Fahad Al-Mirdasi Asystenci: Abdulah Alshalwai, Mohammed Al Abakry (Arabia Saudyjska)
    2. Główny: Alireza Faghani Asystenci:Reza Sokhandan, Mohammadreza Mansouri (Iran)
    3. Główny: Ravshan Ermatov Asystenci:Abduhamidullo Rasulov, Jakhongir Saidov (Uzbekistan)
    4. Główny:Mohammed Abdulla Mohamed Asystenci:Mohamed Alhammadi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
    5. Główny:Ryuji Sato Asystenci:Toru Sagara (Japonia)
    6. Główny: Nawaf Szukr Allah Asystenci: Yaser Khalil Abdulla Tulefat,Taleb Al Maari (Bahrajn)

    Afryka:

    7. Główny:Mehdi Abid Charef Asystenci:Abdelhak Etchiali (Algieria)
    8. Główny:Malang Diedhiou Asystenci: Djibril Camara, El Hadji Malick Samba (Senegal)
    9. Główny:Bakary Gassama Asystenci:Jean Claude Birumushahu, Marwa Range (Gamia, Kenia)
    10. Główny:Gehad Grisha Asystenci:Redouane Achik, Waleed Ahmed (Egipt, Maroko)
    11. Główny:Janny Sikazwe Asystenci:Jerson Emiliano Dos Santos,Zakhele Thusi Siwela (Zambia, Angola, RPA)
    12. Główny:Bamlak Tessema Weyesa Asystenci:Anouar Hmila (Etiopia, Tunezja)

    Ameryka Północna:

    13. Główny:Joel Aguilar Asystenci:Juan Zumba (Honduras)
    14. Główny:Mark Geiger Asystenci:Frank Anderson,Joe Fletcher (USA)
    15. Główny:Jair Marrufo Asystenci:Corey Rockwell (USA)
    16. Główny:Ricardo Montero Asystenci:Juan Carlos Mora Araya (Kostaryka)
    17. Główny:John Pitti Asystenci:Gabriel Victoria (Panama)
    18. Główny:César Arturo Ramos Asystenci:Marvin Torrentera,Miguel A. Hernández Paredes (Meksyk)
    19. Główny:Julio Bascuñán Asystenci:Carlos Astroza, Christian Schiemann (Chile)
    20. Główny:Enrique Cáceres Asystenci:Eduardo Cardozo,Juan Zorilla (Paragwaj)
    21. Główny:Andrés Cunha Asystenci:Nicolas Taran, Mauricio Espinosa (Urugwaj)
    22. Główny:Nestor Pitana Asystenci:Hernan Maidana, Juan Pablo Bellati (Argentyna)
    23. Główny: Sandro Ricci Asystenci: Emerson de Carvalho, Marcelo Van Gasse (Brazylia)
    24. Główny:Wilmar Roldán Asystenci:Alexander Guzman, Cristian de la Cruz (Kolumbia)

    Oceania:

    25. Główny: Matthew Conger Asystenci:Simon Lount, Tevita Makasini (Nowa Zelandia)
    26. Główny:Norbert Hauata Asystenci:Bertrand Brial (Tahiti)

    Europa:

    27. Główny Felix Brych Asystenci:Stefan Lupp,Mark Borsch (Niemcy)
    28. Główny:Cüneyt Çakır Asystenci:Bahattin Duran, Tarik Ongun (Turcja)
    29. Główny:Siergiej Karasiow Asystenci:Anton Awierianow, Tichon Kaługin (Rosja)
    30. Główny: Björn Kuipers Asystenci:Sander van Roekel. Erwin Zeinstra (Holandia)
    31. Główny:Szymon Marciniak Asystenci:Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz
    32. Główny:Antonio Mateu Lahoz Asystenci:Pau Cebrian Devis, Roberto Dias Perez (Hiszpania)
    33. Główny:Milorad Mažić Asystenci:Milovan Ristić, Dalibor Djurdjević (Serbia)
    34. Główny:Gianluca Rocchi Asystenci:Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (Włochy)
    35. Główny:Damir Skomina Asystenci:Jure Praprotnik, Robert Vukan (Słowenia)
    36. Główny: Clément Turpin Asystenci:Cyril Gringore, Nicolas Danos (Francja)

    Uczestnicy turnieju

    Na Mundialu w Rosji zobaczymy po raz ostatni 32 zespoły, od przyszłego Mundialu, który w 2022 roku odbędzie się na katarskich boiskach, będziemy podziwiać 64 drużyny walczą o puchar świata. Uczestnicy Mundialu zostali wyłonieni w ramach eliminacji kontynentalnych, które trwały 2 lata a następnie część z nich miała jeszcze okazję dostać się na turniej w ramach baraży. Każdy kontynent ma określoną pulę uczestników, która wygląda następująco: Europa 13 miejsc, Ameryka Południowa 4 miejsca + 1 baraże, Ameryka Północna i Środkowa 3 miejsca + 1 baraże, Azja 4 miejsca + 1 baraże, Afryka 5 miejsc oraz Ocenia 1 miejsce w barażach. Finalnie skład uczestników układa się w następujący sposób, wraz z podanymi grupami:

    Faza pucharowa

    Gdy będziemy znali już rozstrzygnięcia w fazie grupowej, rozpocznie się to na co czekają kibice na cały świecie, czyli faza pucharowa, przegrywający odpada, natomiast zwycięzca pozostaje w grze o najwyższe laury.

    1/8

    Ćwierćfinały

    Półfinały

    Mecz o trzecie miejsce

    Finał:

    Turniejowe nowości oraz ciekawostki

    Patrząc na to, jak były rozgrywane dotychczasowe Mundiale należy spodziewać się pewnego rodzaju nowinek, które zobaczymy na boisku. Mowa tutaj nie tylko o nowinkach sprzętowych, wszakże wszyscy pamiętamy między innymi piłkę Jabulani, która na Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki zachowywała się tak nienaturalnie i utrudniała życie bramkarzom, że byliśmy świadkai wielu pięknych goli w trakce tego turnieju.

    Taktyka

    Należy spodziewać się również wielu nowinek taktycznych, chociażby pod względem ustawienia. Tutaj znów jest okazja wrócić do afrykańskiego Mundialu, gdy Luis Van Gaal pokazał światu jak dobrze można wykorzystać taktykę z trójkę obrońców. Ostatnimi czasy wielu trenerów klubowych odniosło się do tego ustawienia i gra tak na co dzień w ligach. System ten był również testowany między innymi przez Adama Nawałkę, selekcjonera reprzentacji Polski w meczach towarzyskich, zatem należy się spodziewać że inni trenerzy również nad tym myślą.

    VAR

    Video assistant referee

    9creative / shutterstock.com

    Największym jednak, wręcz przełomowym elementem na tegorocznym turnieju będzie fakt, że sędziowie będą mogli korzystać z technologii VAR. Przypomnijmy, VAR czyli Video Assistant Referee to system powtórek, który jest bardzo pomocny dla sędziego głównego prowadzącego spotkanie. Może on otrzymać pomoc od kolegów, którzy obserwują spotkanie na monitoracj lub samemu podbiec do ekranu, na którym obejrzy kontrowersyjną sytuację i jeszcze raz podejmie decyzję, którą uzna za słuszną. VAR jest możliwy do użycia tylko w kilku możliwych sytuacjach, między innymi przy bramce, czerwonej kartce bądź potencjalnym rzucie karnym.

    Obawy przed wykorzystaniem VARu

    Istniało wiele obaw odnośnie tego jak sędziowie, zwłaszcza Ci z egzotycznych krajów będą radzić sobie z tą technologią, jednakże wydaje się że zaakceptowanie tego systemu na tturniej w Rosji to dobra decyzja. Nawet patrząc na ostatnie mecze Ligi Mistrzów, gdzie sędziowie popełniali błędy, które miały realny wpływ na wynik meczu, trzeba powiedzieć jasno, że nawet jeśli nie uda się wyeliminować wszystkich pomyłek sędziowskich to chociaż część będzie już dużym sukcesem. Zwłaszcza w decydującej fazie turnieju nie powinno być problemów z użycie VARu, ponieważ wydaje się że wtedy do głosu dojdą sędziowie najbardziej doświadczeni i zaznajomieni z tym systemem, w związku z czym jego obsługa nie powinna być dla nich wyzwaniem.

    Logistyka

    Następnym wyzwaniem, które stoi przed zespołami to niewątpliwie to logistyczne. Dotyczyło to między innymi wyboru bazy na czas turnieju, która ma stanowić punkt wypadowy na spotkania oraz miejsce do treningów, zatem ważna jest baza. Tutaj dużym zainteresowaniem cieszyło się między innymi Soczi, czyli miejsce które wybrała np. reprezentacja Polski. Jest to spowodowane bardzo przyjaznym klimatem oraz ciekawym miejscem do życia i spędzania czasu, np. dla rodzin piłkarzy, które będą podróżować razem z naszymi reprezentantami. Rosja jest olbrzymim krajem, dla potwierdzenia tego można podać fakt, że skrajnie oddalone od siebie miasta czyli Jekaterynburg oraz Kaliningrad dzieli ok. 3000 km.

    Kto zdobędzie tytuł Mistrza Świata w Rosji?

    W gronie faworytów do zdobycia pucharu znajdują się następujące zespoły. Poniższe kursy pochodzą ze strony LVBet.pl.

    kursy na zwycięzcę Mundialu - LVBet

    Kursy na zwycięzcę Mundialu – LVBet

    Jeśli jesteś zainteresowany obstawieniem, kliknij ten link.